Apskaičiuoti tikimybę laimėti loterijoje nėra sunku. Kiekvienas, kuris reguliariai žaidžia loterijoje, turėtų gerai pagalvoti apie tai, kur jis gali uždirbti daugiausiai pinigų. Pirmiausia apsvarstykime matematinę pirmojo loterijos prizo (visi pagrindiniai skaičiai) ir pagrindinio prizo (visi pagrindiniai skaičiai ir pagrindinis (-iai) skaičius (-iai) tikimybę. Kad būtų paprasčiau, skaičiuodami neatsižvelgsime į visus antraeilius laimėjimus.
Matematinė formulė, pagal kurią apskaičiuojama loterijos laimėjimo tikimybė
Tikimybė laimėti loterijoje – tai reikšmė 1, padalyta iš galimų skaičių kombinacijų skaičiaus. Galimų skaičių kombinacijų skaičių apskaičiuosime naudodami vadinamąjį faktorialą, dar vadinamą n. Skaičiaus (paprastasis) faktorialas gaunamas, kai skaičius padauginamas iš visų sveikųjų skaičių, kurie yra mažesni už patį skaičių. Pavyzdys: 5 faktorialas – užrašytas kaip 5! = 1 x 2 x 3 x 4 x 5 = 120. Norėdami apskaičiuoti galimas skaičių kombinacijas loterijoje, kurioje traukiami 6 skaičiai iš 49, turėtume naudoti šią formulę: 49! / (6! – 43!) = 13.983.816. Tai reiškia, kad tikimybė, jog iš 49 galimų skaičių bus ištraukti 6 teisingi skaičiai, yra lygi apytiksliai vienai daliai, padalytai iš 14 milijonų. Jei darysite prielaidą, kad norint laimėti pagrindinį prizą reikia pataikyti vieną papildomą skaičių nuo 1 iki 9, tuomet tikimybė laimėti pagrindinį prizą būtų viena iš 125 854 344 (13 983 816 x = 9).
Kurioje loterijoje yra didžiausia tikimybė laimėti?
Dabar, kai kiekvienas gali žaisti visas didžiąsias tarptautines loterijas internetu, galite palyginti ir išsirinkti geriausius loterijų prizus iš dešinėje mūsų svetainės pusėje esančio sąrašo. Iki šiol nagrinėjome tik grynąją tikimybę – tačiau yra labai svarbus papildomas veiksnys, būtent vadinamasis laimėjimo lūkestis. Ne visų loterijų prizų dydis yra vienodas.
Kai kurios loterijos išmoka didelę dalį sumos, kurią surenka, kai kurios išmoka tik daug mažiau. Dauguma valstybinių loterijų finansuojamos iš įvairių dalykų iš loterijos įplaukų. Geriausiu atveju pinigai naudojami socialinėms ir labdaros programoms arba valstybė šiuos pinigus tiesiog laiko tam tikromis valstybės pajamomis, tačiau kai kuriais atvejais loterijų bendrovės taip pat tampa prieglobsčiu buvusiems politikams ir partijų nariams, kuriems skiriami pelningi vadovaujantys postai. Jų atlyginimai, žinoma, turi būti mokami iš loterijos pajamų… Tai, deja, įprasta praktika daugelyje šalių.
Taigi, jei norite apskaičiuoti savo laimėjimo lūkesčius, aišku, kad tai priklauso nuo trijų veiksnių:
- galimų skaičių kombinacijų skaičiaus
- bilieto pirkimo kainos (lentelėje rasite internetinio bilieto kainą)
- galimo laimėjimo (čia paprastumo dėlei naudojame tik vidutinį pagrindinį laimėjimą)
Matematinis tikėtinas loterijos aukso puodo laimėjimas bus apskaičiuotas taip:
Loterijos aukso puodo suma, padalinta iš galimų skaičių kombinacijų, padalinta iš bilieto kainos.
Kuo didesnė procentinė dalis, tuo „ekonomiškesnė” loterija. Žaidėjo požiūriu geriausi loterijos laimėjimo šansai yra tie, kurių procentinė dalis yra didžiausia.
Kaip matote, dvi pagrindinės JAV loterijos „Powerball” ir „Mega Millions” siūlo daug didesnius laimėjimo lūkesčius nei kitos, net ir turėdamos 50 milijonų pagrindinį prizą. Nepaisant didesnės internetinio bilieto kainos, jūsų šansai čia didesni nei vietinėje loterijoje. Jei aukso puodas būtų didesnis nei mūsų lentelėje, jūsų šansai būtų dar didesni. Pavyzdžiui, „Mega Millions” 200 milijonų jackpoto atveju tikėtinas laimėjimas būtų maždaug 37 % – palyginkite tai su jūsų vietinio loto pasiūla!
Todėl turėtų būti visai nesunku suprasti, kad visada prasmingiau išleisti 3 ar 4 dolerius ir nusipirkti, pavyzdžiui, amerikietiškos loterijos internetinį bilietą, kai jos prizas yra 15 kartų didesnis nei jūsų vietinės loterijos.